Dnes je: Pondelok - 22. September 2014 meniny má operenec Vilma
ara kakadu žako amazoňan papagáj papagáje papúch ... všetko okolo papagájov ...

Menu
Kto je prítomný ?
FÓRUM
Užívateľ:
Heslo:
Uložiť heslo:
[- Registrovať -]
CHAT

0 users in 2 rooms.

Najnovšie témy

icon01.gif Výstavy exotického vtáctva Trenčianska Turná a EXOTA Olomouc 2014
icon01.gif POMOC - Kamarátovi uletel žako EDO
icon01.gif Hnacka - Elektrolyty.
icon01.gif Claire a já
icon01.gif uletela ara
icon01.gif stratena ara
icon01.gif cesta autom
icon15.gif Bubo - nový člen rodiny
icon04.gif Mary je tu!
icon01.gif Niekde nastala chyba?

Štatistika

Počet prístupov
celkom :
tento mesiac :
z toho včera :
z toho dnes :
práve si nás prezerá :

...
On-line forum PARROTCLUBu

Max.

Prehľad

Registrovať

Hľadať

Pomoc

Prihlásenie

On-line forum PARROTCLUBu / VEĽKÉ PAPAGÁJE / Žakovia / Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho?
V tejto téme sa nachádza 22 príspevkov. [ Strana: 1 2 ]
vero
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 19.11.2006, 22:18:58

Ahojte,

posledni dobou ctu vsechny dostupne zdroje o papouscich a zacinam se ztotoznovat s uvodnim clankem pojednavajicim a rozdilu mezi lidmi, co maji papousky, a temi, co nejsou hrdymi chovateli.
Rada bych si poridila vetsiho papouska, ale bydlime v byte, takze notorickeho kriklouna si dovolit nemuzeme. Po precteni materialu jsme zuzili vyber na zaka liberijskeho a vetsi formu papouska konzskeho . Muzete mi prosim nekdo napsat pozitiva a negativa jednotlivych druhu? Zajimaji me Vase prakticke zkusenosti. Z literatury a z fora tusim, ze konzak muze byt uklovana priserka a ze Zako potrebuje spoustu casu... O mluveni mi nejde, chtela bych spis spolecnika a mazla pro me i pritele.
Co myslite? Ktereho?

Diky za jakekoli postrehy ci rady!
hosť
bubka
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 20.11.2006, 07:54:08

z techto dvou bych doporucila radeji zaka liberijskeho, ale krikloun muze byt z jedneho i druheho, pokud na nej budete mit malo casu, nebo mu bude neco chybet. Tedy reknu to i jinak. Vyvarujte se hned prvni chyby a sice vas cas by mel byt dan jiz na zacatku, aby jej nejdriv nebylo vic a pak mene, proste zvolit pomyslny rezim. Mozna, ze se to zda zanedbatelne, ale pro papouska to ma velky vyznam. Nevim, zda mate jiz nejake zkusenosti a zda mate predstavu, co papouskovi nabidnete. Bylo by vhodne uskutecnit par navstev u chovatele a seznamit se s papouskem jeste pred odberem. Rovnez zvolit zda zakoupite rucne dokrmeneho nebo ne. Pro zivot s vama to rovnez bude mit velky vyznam. Dokrmeny papousek jiz u chovatele nabyl nejaky rezim s clovekem a je krotky, nedokrmeny je nedeformovan, ale neni krotky, pokud jej vsak zakoupite ve veku 3 mesicu, rychle se prispusobi vasemu rezimu a pri spravnem pristupu rychle skrotne.Pozdeji mozna prikoupite k papouskovi kamarada jeho druhu, proto volte vetsi klec a vedle i ptaci strom. A jeste me napada, zda jste prosli i jine mozne druhy. Napriklad amazonky rodu pionus. Jsou to tisi ptaci, krasni a prispusobivi. Nebo amazonek cernotemenny, rod pionites, kteri jsou moc hravi i kdyz trochu hlucnejsi nez z rodu pionus, ale neni to rev a do bytu je tento druh rovnez vhodny. Navic myslim, ze jeho krasa vas uchvati a pokud by jste navstivili chov techto papousku, neodejdete s prazdnou. Abych to porovnala se zakem: jsou mene narocni , prispusobivi a nebojacni. Jsou vsak nachylni na prerustani zobaku-potrebuji vetve k okusu, take jsou vic nachylni na nachlazeni. Pokud mate jeste nejake otazky , ptejte se. Radeji premyslejte dele, nez udelat chybu, ale na druhe strane i kdyz to bude ten ci jiny, kazdy bude mit svou osobnost a potreby, nejde tedy vypocitat rovnici, protoze u kazdeho papouska je nejaka neznama, na kterou budete prichazet postupne a individualne k povaze vybraneho. Ja vam jen mohu prat at je zdrav a stastny s vama, i vy snim, samozrejme.
hosť
Alička
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 20.11.2006, 09:12:58

Nemůžu srovnávat, protože chovám jen konžáky, nikoli žaky, ale tady je pár kladů a záporů papouška konžského:

+ společenský, zábavný, neskutečný mazel, přizpůsobivý, celkem dobře vydrží samotu přes den, není nervák.

- nevyzpytatelný, má sklony ke klování, náladový, někteří jedinci mohou být hluční (neřvou, spíše pronikavě hvízdají)

Jinak konžáky jsem proprala v tomto tématu , jsou tam všechny naše zkušenosti.

Radila bych dobře zvážit, jestli opravdu chcete jen jednoho papouška, nebo časem párek. U konžáků se hůře shánějí samice, i když velká forma je na tom lépe. Pokud se rozhodnete pro konžáka a pár, nejprve bych se snažila sehnat samičku a pak teprve samce.
hosť
vero
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 20.11.2006, 10:27:56

Dekuju za Vase rady a postrehy! Bubko, o Amazoncich vime, ale neuvazujeme o nich. Kamaradka ma Amazonka supinkoveho, ale musim rict, ze jejich jemny zapach je mi velmi neprijemny! O parku zatim nepremyslime, ale mozna casem, kdo vi... Precetla jsem si ve foru, ze jsou to parovi ptaci.
Chci se zeptat Vas obou, Bubko a Alicko, chodite klasicky do prace?(Vim, je to osobni, ale prece..). Jak to bude ptak zvladat? Jsem pryc minimalne osm hodin denne, nekdy vic. Jindy jsem treba cely den doma, jeste studuji, takze nemam uplne pevny rezim. Zaroven uz dnes vim, ze budu muset pristi rok na mesicni az trimesicni staz do Francie. Zvladne to papousek, kdyz mu odmalicka budeme predstavovat nahradni opatrovatele a prostredi u nich? Cetla jsem, ze Zako liberijsky je prizpusobivejsi nez Zako Kongo.
Papousci me nadchli, vim, ze je to zavazek, ale to je prece kazde zvire. Bohuzel jsem alergicka na vse, co ma srst. Ptaci mi kupodivu nevadi, takze je to pro me jedina moznost, jak mit domaciho mazlicka...
hosť
Jacquies
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 20.11.2006, 10:37:54

Jak se teď pohybují ceny Koňžského? Nevíte o někom, kdo má?
hosť
bubka
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 20.11.2006, 10:59:51

ja mam amazonka a nepachne. Co se tyce predstavovani opatrovatelu, je to na tom jak papouska ze zacatku povedes. Kdyz jiz bude krotky, tak jej i prenasej do noveho prostredi, aby pak nebyl problem. Nevim vsak jak to bude snaset zako. Liberijske ma zde parapeta. Skus se ji zeptat.
hosť
Alička
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 20.11.2006, 11:43:47

@vero: monentálně jsem na mateřské, ale předtím jsem učila na VŠ a přes den jsem těch osm hodin pryč z domu byla také. Někdy se papoušci prolétli ráno alespoň půl hodiny, jindy ne, podle rozvrhu. V knize Parrot Problem Solver jsem četla, že ranní prolet je pro ně fakt důležitý, i když trvá jen pár minut. Domů jsme přicházeli tak kolem čtvrté-páté a papouši byli puštěni až do devíti večer, někdy i později. Ten náš pobyt v práci snášeli celkem v pohodě (i když byl sameček ještě sám), oni stejně přes poledne spí. Někdy jsme mu pustili rádio, konžáci naprosto zbožňují hudbu.

Loni jsem byla na měsíční stáži v Anglii a konžák to snášel úplně v pohodě, staral se o něj manžel. Mladý pták se přizpůsobí snáze, ještě není tak fixován na jednu osobu.

Máš pravdu, že konžák může být uklovaná příšerka, ale hodně záleží na tom, jak dobře byl socializován a jestli nebyl rozmazlen. Náš samec byl po vylíhnutí socializován špatně a navíc jsme ho trochu rozmazlili, proto je to takový T-Rex. Spousta konžáků je v pohodě, i když určité společné rysy tam jsou -- právě ta nevyzpytatelnost a poťouchlost.

Píšeš, že žako potřebuje spoustu času .... každý větší papoušek potřebuje spoustu času, aby byl šťastný. To jen některé druhy méně strádají, když jim ten čas nevěnujeme. Ale zaslouží si ho taky. Takže bych zas tak velké rozdíly mezi konžákem a liberijcem nedělala. Papouch je jednou časově náročné stvoření, to musí každý před koupí zvážit. My nyní máme mimino a toho času se nedostává ... proto jsme v rámci "plánovaného rodičovství" pořídili samičku již rok dopředu; věděli jsme, co bude, a že našeho samečka nechcem ošidit. Takže pár je vždycky lepší řešení, to budu tvrdit pořád ...

Jacquies: my jsem pořizovali samečka za 8 000, samičku za 9 000. Chová je pan Jaroslav Daněk z Tvarožné u Brna.
- Modifikované Alička dňa 20.11.2006, 11:49 -
hosť
Jacquies
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 20.11.2006, 11:53:51

Alička: Tak to mám , co by kamenem dohodil, bo su z Rousínova. Chovatel z okolí docela znám, ale tohle jméno slyším prvně. Děkuji za info.
hosť
vero
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 20.11.2006, 17:09:28

Alicko, mas rozhodne pravdu, kazdy papousek potrebuje cas, toho jsem si vedoma. Jen jsem byla presvedcena, ze zako je trochu "vetsi" zavislak. S rannim proletem samozrejme pocitam, jeho dulezitost jsem uz taky nekde vycetla. S doparovanim pak hypotetiky pocitame az casem.

Je skvele, ze to zvladate i s miminkem! Myslim, ze u nas bude situace jednou podobna - mimco planujeme tak za tri roky a je mi jasne, ze bude tezsi venovat se papouskovi tak jako drive. Tady by ptaci partner/ka byl/a namiste!
Kolik let maji Vasi konzaci?

Ptaci prirustek do rodiny planujeme asi nekdy na jare, doufam, ze na jare budou mladata a budu si moci vybrat. Do te doby chci vse pripravit (klec, hracky, ptaci strom), aby mlade prislo do hotoveho a lepe se adaptovalo na nasi domacnost.

Dekuji za prakticke info.

P.S.: Nevyzpytatelnost a potouchlost konzaka me trochu desi.
hosť
Alička
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 20.11.2006, 17:52:12

Samečkovi je rok a 3/4, samičce teď bude rok. Poťouchlý je hlavně samec, samička je čitelnější, i když je to stejný raplík jako její vyvolený. Pořád doufáme, že se obě "děcka" časem vyřádí a trochu usadí, ale uvidíme. Nedej však jen na mě -- co papouch, to trochu jiná osobnost; ne každý konžák má náturu Drnčáka, určitě jsou mezi nimi i normální jedinci
hosť
Petra
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 21.11.2006, 13:26:32
Moderátorka

Žako a konžák mají stejné nároky na čas majitele.

Někteří papoušci sice jakoby lépe snáší samotu, ale to neznamená, že je jim fuk, když nemají páníčky u sebe. Pro normálně pracujícího člověka je rozumné rovnou pořídit papoušky 2. Ani tak jim nebude fuk, když nebudeš u nich non stop, ale líp se s tím srovnají.

Pořizovat papouška když už teď víš, že budeš pár měsíců z domu......do toho bych nešla.
príspevkov - 2276

kackamacka
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 21.11.2006, 13:38:43

co sa tyka toho pobytu mimo domu na viac mesiacov, ja som to uz absolvovala. Je ale pravda, ze po papagajovi tuzil moj priatel, nie ja, ja som nemala nikdy ziadneho vtacika.
Ranyho sme kupili koncom jula a ja som na zaciatku oktobra odchadzala na tri mesiace. Dovtedy som sa vsak venovala Ranymu prevazne ja, kedze priatel uz pracuje a ja som este na vysokej skole. Po mojom navrate vsak nebol ziaden problem, hned prvy den ku mne dosiel Rany akoby sa ani nechumelilo a vobec mi moju nepritomnost nejak nedal pocitit.
Teraz sa nam situacia vymenila a priatel je prec na 9 mesiacov, takze Rany a Zoe su u nas. Tiez cakame ako zareaguju, ked pride na vianoce domov.
Je ale pravda, ze je to zavazok na cely zivot... ja by som napr chcela ist za priatelom do Zenevy od januara do juna, no kedze mame ranyho a zoe, je to velmi komplikovane a este neviem, ako tuto situaciu vyriesime...
hosť
parapeta
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 22.11.2006, 10:54:51

byť preč niekoľko týždňov by som brala ako risk a niekoľko mesiacov, toho by som sa bála..

bola som teraz preč štyri dni a je to na nich vidieť, ale zas úplne odlišne, Leon akoby sa tešil, že som prišla, Cuba sa nedala pohladiť

zásadný rozdiel medzi konžákom a liberijcom je asi ten, že jeden je poicephalus a druhý žako, z toho by som vychádzala..

a tiež by som rozhodne neodporúčala mať iba jedného, bude mu veľmi smutno
hosť
Alička
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 22.11.2006, 12:45:28

zásadný rozdiel medzi konžákom a liberijcom je asi ten, že jeden je poicephalus a druhý žako, z toho by som vychádzala..

A co z toho vyplývá za konkrétní závěry? Zajímalo by mě to ....
hosť
parapeta
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 22.11.2006, 12:49:26

@Alička

no, toľko som o nich čítala, že sú okrídlení aligátori, že to začínam brať ako ich vlastnosť..

a žakovia sú žakovia nemala som s nimi zatiaľ problémy v tomto smere, skôr s krikom, ktorý zas ty nespomínaš..

ale aj moji sú ešte mladí, tak uvidím čo z nich vyrastie..
hosť
Alička
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 22.11.2006, 13:03:21

Sakryš, chtělo by to nějaké další majitele konžáků .... takhle to vypadá, že jsou to krvelační raptoři, ale možná je takový jen Drnčák. Nerada bych těmto nádherným papouškům dělala negativní reklamu. Halóóó ... E.T. volá majitele hodných konžáků! Jste tam? Ozvěte se ....
hosť
sasa
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 22.11.2006, 13:07:17
Administrátorka

Off Topicjestli volas smerem do brna, obavam se, ze volas do lesa

príspevkov - 4085

parapeta
icon02.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 22.11.2006, 13:12:09

tak tu je funny photo od majiteľa pap. kapského - poicephalus robustus z craigharris.org
Attachments
Názov Veľkosť Info Hits
thors_imagination.jpg 54,12 kByte "I imagine Thor thinks of himself this way sometimes" 192
Preview
hosť
Alička
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 22.11.2006, 13:23:32

Off TopicOfftopic

Nemá to chybu! Akorát to má peří ararauny .... BTW: papoušci kapští jsou považováni za mnohem mírnější než konžáci. Takže pokud to nahoře má ztělesňovat kapského, jak by pak vypadal metaforický konžák? ... Já osobně bych mu dala hlavu Paroubka -- prudivý, mocichtivý a velmi rychle měnící nálady a názory.

P.S. Myslím že si vero asi vybere žaka.
hosť
parapeta
icon01.gif Zako liberijsky nebo vetsi forma papouska konzskeho? - 22.11.2006, 13:29:36

no, či žako, alebo konžák, mali by byť dvaja
hosť
[ Strana: 1 2 ]
Zmeniť fórum
Prejsť do okruhu:
-- pForum 1.30 / © Thomas Ehrhardt, 2000-2006 --

Vyhľadávač
Rýchle vyhľadávanie:

Náhodný obrázok
vľavo Honey vpravo Tara
Komentáre: 1
... citáty, vtipy ...